طرز تهیه پیتزای سیسیلی با پپرونی، موزارلا و سُس تند

پیتزای سیسیلی با پپرونی، موزارلا و سُس تند
نوشته شده در تاریخ: 1396/05/20 - 14:52

این یک پیتزای پف‌دار ضخیم با طعم نان زیتونی، سس تند گوجه فرنگی، موزارلا و پنیر پکورینو رومانو، و پپرونی است؛ یک پیتزای بسیار خوب که فقط یک ایراد دارد: هیچ جای دنیا غیر از پیتزافروشی خیابان پرینس در نیویورک پیدا نمی‌شود، و حالا ما طرز تهیه آن در هر نقطه‌ای از دنیا را به شما آموزش می‌دهیم.

مواد لازم

برای خمیر:

 • ۳.۵ پیمانه (۵۰۰ گرم) آرد نان
 • ۱ قاشق غذاخوری نمک
 • نصف قاشق چای‌خوری خمیرمایه (مخمر) سریع
 • ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون، و ربع پیمانه برای سینی پخت
 • ۱.۵ پیمانه آب ولرم

برای سس:

 • ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • ۹ حبه سیر متوسط، کاملا ریز شده
 • ۱ قاشق غذاخوری پونه کوهی خشک شده
 • ۲ قاشق چای‌خوری فلفل دلمه‌ای قرمز خشک شده
 • ۸۰۰ گرم گوجه پوست گرفته
 • ۱ قاشق چای‌خوری شکر
 • نمک

برای پخت:

 • ۴۵۰ گرم پنیر موزارلای ورقه ورقه
 • ۳۲۵ گرم پپرونی برش خورده با ضخامت ۳-۴ میلیمتر
 • ۱۱۵ گرم پنیر رومانو

شما می‌توانید با این دستور پخت یک پیتزای ۳۵ در ۴۵ سانتی‌متری را در ۳۰ دقیقه بپزید. البته آماده‌سازی مواد و خمیر زمان کل آماده‌سازی این غذا را به ۴ ساعت می‌رساند.

طرز تهیه

۱. تهیه خمیر در یک دستگاه غذاساز (پیشنهادی): آرد، نمک، مخمر، و ۱۰ گرم روغن زیتون را با آب کافی در یک دستگاه غذاساز می‌ریزیم و با تیغه معمولی یا تیغه مخصوص خمیرساز آنها را مخلوط می‌کنیم. اجازه می‌دهیم دستگاه به کار ادامه دهد تا زمانی که خمیر به تیغه ها بچسبد. سپس ۳۰ ثانیه دیگر آن را می‌زنیم و بعد به مرحله ۳ می‌رویم.

۲. تهیه خمیر در یک دستگاه هم‌زن: به جای مرحله ۱ می‌توانیم از این روش هم استفاده کنیم. آرد، نمک، مخمر و ۱۰ گرم روغن زیتون را در محفظه هم‌زن می‌ریزیم و می‌زنیم تا مخلوط شوند. سپس آب را روی آنها می‌ریزیم و با سرعت متوسط مخلوط می‌کنیم تا زمانی که هیچ پودری باقی نماند. سرعت را کمی بیشتر می‌کنیم و هم زدن را ادامه می‌دهیم تا زمانی که خمیر حالت ارتجاعی پیدا کند، یعنی حدود ۶ دقیقه.

پیتزای سیسیلی با پپرونی، موزارلا و سُس تند

۳. باقی‌مانده روغن زیتون را در یک سینی پخت با ابعاد ۳۵ در ۴۵ سانتی‌متر می‌ریزیم و کف آن پخش می‌کنیم تا کل سطحش آغشته شود. بعد خمیر را به سینی منتقل می‌کنیم و کامل در کف آن می‌خوابانیم. خمیر به لبه‌ها نخواهد رسید اما این مهم نیست. روی سینی را با پلاستیک بپوشانید و بگذارید در دمای محیط باقی بماند تا زمانی که شل شود و شروع کند به پخش شدن، نباید بیش از ۲ تا ۳ ساعت طول بکشد. با دقت پلاستیک را جدا کنید و سپس با دست‌های روغنی‌تان خمیر را به آرامی بکشید و به همه لبه‌ها برسانید، در این فرآیند سعی نکنید حباب‌های هوا را از داخل خمیر بیرون کنید. روش صحیح پخش کردن خمیر، هل دادن آن از وسط به اطراف است.

پیتزای سیسیلی با پپرونی، موزارلا و سُس تند

وقتی کامل خمیر را به لبه‌ها رساندید و از ثبات آن در این وضعیت مطمئن شدید، برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را کنار بگذارید و در این حین به تهیه سس بپردازید.

۴. تهیه سس: روغن زیتون را روی شعله متوسط گرم کنید تا زمانی که موج بزند. بعد سیر، پونه، و فلفل دلمه‌ای قرمز را اضافه کنید و گرما بدهید تا زمانی که نرم و بودار شوند (حدود ۱ دقیقه). حالا گوجه‌ها را اضافه کنید. با استفاده از خمیربُر یا گوجه‌کوب تمام گوجه‌ها را در ماهیتابه له کنید تا یکدست شوند. شکر را هم اضافه کنید.

پیتزای سیسیلی با پپرونی، موزارلا و سُس تند

بگذارید سس آشکارا قُل بزند و ۱۵ دقیقه به همین وضع بپزد تا تمام طعم‌ها در آن ته‌نشین شوند. سپس نمک بزنید و در آخر آن را از روی شعله بردارید تا به آرامی خنک شود.

۵. ۳۰ دقیقه قبل از شروع به پخت پیتزا، اجاق را آماده کنید و دمای آن را به ۲۸۵ درجه سانتی‌گراد برسانید. مواد را هم دم‌دست بگذارید.

پیتزای سیسیلی با پپرونی، موزارلا و سُس تند

۶. آماده کردن پیتزا و پخت: ورقه‌های موزارلا را یکنواخت روی سطح خمیر قرار دهید. سس را روی آن بریزید و با پشت قاشق صاف کنید. به همه سس نیاز نخواهید داشت؛ هر چقدر را لازم می‌دانید استفاده کنید ولی دست‌ودلباز باشید. برش‌های پپرونی را هم یکنواخت روی مواد قبلی بچینید. سپس نیمی از پنیر رومانو را روی سطح کل پیتزا بپاشید.

پیتزای سیسیلی با پپرونی، موزارلا و سُس تند

در آخر سینی را به اجاق منتقل نمایید و بپزید تا زمانی که لبه پپرونی‌ها به بالا برگردند و زیر پیتزا سرخ شود (با بلند کردن گوشه پیتزا زیر آن را چک کنید). پختن باید حدود ۱۰ دقیقه طول بکشد. در برخی از اجاق‌ها لازم می‌شود که بعد از این مرحله، روی سطح را با فویل آلومینیوم بپوشانید تا زیر آن هم کامل بپزد. 

پیتزای سیسیلی با پپرونی، موزارلا و سُس تند

۷. پیتزا را از اجاق خارج کنید و بقیه پنیر رومانو را روی آن بپاشید، سپس با یک پیتزابُر آن را به قطعات دلخواه برش بزنید.

پیتزای سیسیلی با پپرونی، موزارلا و سُس تند

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید