ایلان ماسک چطور وقت اداره چند کمپانی را پیدا می‌کند؟

ایلان ماسک
نوشته شده در تاریخ: 1396/05/04 - 13:11

ایلان ماسک آدم پر مشغله‌ای است. شاید بیشتر از هر مدیر دیگری روی کره زمین کار برای انجام دادن داشته باشد، ولی دنیا برای او استثنا قائل نمی‌شود، روزهای ماسک هم فقط ۲۴ ساعت هستند.

این کارآفرین و نوآور دنیای فناوری باید وقتش را بین دو شرکت اصلی، تسلا و اسپیس‌اکس و چند شرکت نوپای دیگر، نیورالینک، اوپن.اِی.آی و بورینگ کمپانی، تقسیم می‌کند. برنامه فشردهٔ او به نظر شامل رفت‌و‌آمدهای زیاد، جلسات متعدد، مذاکرات مهم، مدیریت پروژه‌ها، و البته استراحت و تغذیه می‌شود.

در کل، ماسک بین ۸۵ تا ۱۰۰ ساعت در هفته برای کار وقت می‌گذارد. ضمن اینکه خودش می‌گوید حدود ۸۰٪ از وقتش فقط صرف کارهای مهندسی و طراحی می‌شود. اما او چطور از پس انجام همه این کارها بر می‌آید؟

  1. استاد مدیریت ایمیل. ماسک بیش از هر چیز روی انواعی از ارتباطات تکیه دارد که نیازمند پاسخگوییِ آنی نیستند، یعنی چیزهایی مثل ایمیل یا پیامک. او هر وقت بشود از تماس‌های تلفنی طفره می‌رود و خودش به شوخی می‌گوید، «هنر اصلی من ایمیل است، در بقیه چیزها بی‌هنرم.»
  2. عمدا خارج از دسترس بودن. ماسک خودش را آسان در اختیار افراد بیرون از شرکتش قرار نمی‌دهد. او یک آدرس ایمیل گمنام دارد تا برای دریافت و بررسی ایده‌ها و تقاضاها وقت کمتری تلف شود.
  3. چندوظیفگی دائمی. ماسک اسم دیگری برای این روش دارد، «خوشه‌سازی». او در زمان برگزاری جلسات، کارهایش را از طریق تلفن و ایمیل انجام می‌دهد و صندوق پیام‌هایش را هم چک می‌کند. او حتی در خانه و حین فرزندداری هم پیام‌های کاری را جواب می‌دهد.
  4. تقسیم برنامهٔ روزانه به بازه‌های ۵ دقیقه‌ای. ماسک برنامه روزانهٔ بسیار دقیقی دارد. تقویمش را به بازه‌های ۵ دقیقه‌ای تقسیم کرده و همیشه در تلاش برای بهبود آن است. او می‌گوید: «این بهترین توصیهٔ تاریخ است: همیشه به این فکر کنید که چطور می‌توانید کارها را بهتر انجام دهید و به این پرسشگری ادامه دهید.» شاید ۵ دقیقه چیز خاصی به نظر نیاید اما عملا این عادت روزانه باعث شده که ماسک بدون اتلاف وقت روی خط سیر مورد نظر خودش بماند و مطمئن شود که بیشترین کارهای ممکن را انجام می‌دهد.
  5. فرآیند یادگیری سرراست. ماسک طرز فکر ساده‌ای دارد. او برای یادگیری هر دانش جدیدی، ابتدا آجرهای زیربنایی آن، یعنی «چرای اصلی» پشت هر نظریه یا قانون علمی را یاد می‌گیرد. این باعث کاهش زمان مورد نیاز برای یادگیری مفاهیم جدید می‌شود.
  6. خواب به میزان لازم. حتی با اینکه ماسک ساعت‌های مدیدی را به کار می‌گذراند، اما برای رسیدن به حداکثر بهره‌وری شب‌ها حداقل ۶ ساعت کامل می‌خوابد. دو فنجان قهوه و چند نوشابه رژیمی هم در ساعات بیداری به بدن می‌زند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید