نقش کلسیم در بدن

نقش کلسیم در بدن
نوشته شده در تاریخ: 1397/09/10 - 10:33

یکی از مواد معدنی که بیشتر از سایر مواد معدنی در بدن ما وجود دارد و وجود آن برای سلامتی ما ضروری است کلسیم است. بدن ما تقریبا یک کیلوگرم کلسیم دارد. مقدار عمده موجود این ماده در بدن بخشی از ساختمان محكم دندان‌ها و استخوان‌ها را تشكيل می‌دهد و نقش مهمی در سلامت قلب و عروق و عملکرد عضلات ایفا می‌کند. همچنين وجود کلسیم در انعقاد خون مؤثر است. میزان توصیه شده کلسیم برای افراد بزرگسال به صورت روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم است. برای زنان بالای ۵۰ سال و مردان بالای ۷۰ سال این مقدار به ۱۲۰۰ میلی‌گرم افزایش پیدا می‌کند و برای کودکان بین ۴ تا ۱۸ گرم ۱۳۰۰ میلی‌گرم کافی است. موضوع مهمی که وجود دارد این است که اکثر افراد میزان لازم آن را نمی‌توانند از طریق رژیم غذاییشان دریافت کنند. در ادامه با این ماده معدنی و نقش آن در بدن بیشتر آشنا خواهید شد.

کلسیم در خون

خون از طریق انتقال دادن کلسیم، آن را به توده‌های استخوانی اضافه می‌کنند. به طور طبیعی میزان این ماده در خون به دقت کنترل می‌شود. وقتی میزان این ماده در خون کاهش پیدا می‌کند استخوان ها آن را به جریان خون آزاد می کنند تا سطح کلسیم خون به میزان نرمال برگردد. وقتی میزان این ماده در خون افزایش پیدا می‌کند مقدار اضافی آن در استخوان‌ها ذخیره می‌شود یا از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌شود.

کلسیم و کلیه

برای جبران کمبود این ماده معدنی لازم است کلسیم خوراکی از طریق مواد غذایی  تامین شود چرا که دریافت این ماده از این طریق در ایجاد سنگ کلیه حتی نقش پیشگیرانه دارد. ازدیاد مصرف آن در برخی از افراد ممکن است باعث رسوب در کلیه شود. افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند بهتر است از املاحی استفاده کنند که رسوب آن را در کلیه به حداقل برساند.

نقش کلسیم در بدن

جذب کلسیم در بدن

گاهی اوقات کمبود کلسیم ناشی از عدم مصرف کافی در رژیم غذایی است که به اندازه کافی جذب خون نمی‌شود. برای جذب بهتر این ماده معدنی باید مقادیر کافی ویتامین D به بدنتان برسانید. این ویتامین برای جذب آن ضروری است.

معروف‌ترین منبع ویتامین D نور خورشید است و می‌توان ویتامین مورد نیازتان را از این طریق دریافت کنید. بسیاری از مردم از کمبود کلسیم رنج می‌برند و سعی می‌کنند غذاهای غنی شده از کلسیم را مصرف کنند. با این حال ممکن است که کمبود ان مربوط به جذب آن نباشد بلکه از کمبود در یک رژیم غذایی روزانه باشد.

زمانی که راجع به این ماده حرف می‌زنیم حتما شما هم بلافاصله به فکر شیر و هر نوع محصول لبنی روزانه مانند پنیر و ماست می‌افتید.

اگرچه تمام این نمونه‌ها منبع خوبی برای دریافت این ماده معدنی هستند اما ممکن است با وجود خوردن تمام غذاهای مناسب هنوز هم کمبود این ماده را داشته باشید. در بعضی از موارد سطوح خاصی از لاکتوز می‌تواند تاثیر منفی بر جذب آن داشته باشد. پس غذاهای غنی از این ماده همیشه پاسخگو نیستند.

کلسیم و توده استخوانی

محل اصلی ذخیره این ماده معدنی توده استخوانی است و بنابراین کاهش آن مساوی کاهش چگالی استخوانی است. دريافت كافی آن در سنين رشد و رسيدن به حداكثر توده استخوانی و همچنين در سنين بزرگسالی و پيری برای مقابله با از دست دادن توده استخوانی ضروری است. تعادل بين ميزان دريافت و از دست دادن این ماده معدنی نقش عمده‌ای در حفظ توده استخوانی دارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید