غذاهایی که به افزایش وزن کودک شما کمک می‌کند

غذاهایی که به افزایش وزن کودک شما کمک می‌کند
نوشته شده در تاریخ: 1397/10/30 - 12:52

یکی از نگرانی‌های والدین، تغذیه کودک و انتخاب غذای مناسب برای او است. با توجه به این کودکان نوپا نمی‌توانند از غذاهای پیچیده‌ای بزرگترها بخورند، مصرف چه مواد مغذی‌ای باعث وزن گیری و افزایش سیستم ایمنی بدن کودک می‌شود؟ در ادامه مقاله به توصیه‌ها و روش‌هایی موثر برای افزایش وزن کودک خواهیم پرداخت.

البته مادران باید در نظر بگیرند که کمبود وزن کودک باید توسط پزشک تایید شود. بنابراین نباید انتقادات اطرافیان در مورد وزن و جثه کودک را جدی بگیرند.

چه مواد غذایی باعث افزایش وزن کودک می‌شوند؟

شیر مادر

غذاهایی که به افزایش وزن کودک شما کمک می‌کند

بهترین غذا برای کودکان زیر ۶ ماه، شیر مادر است. بعد از ۶ ماهگی مادران می‌توانند شروع به دادن غذای کمکی کنند. توصیه می‌شود مادران مواد مغذی مانند بادام، عدس و نخود را در رژیم غذایی خود به منظور افزایش کیفیت شیر قرار دهند. به مادران شیرده توصیه می‌شود که در روز پودر دارچین ، دانه رازیانه، برگ زغال اخته و برگ شوید مصرف کنند.

موز

غذاهایی که به افزایش وزن کودک شما کمک می‌کند

موز یک منبع عالی پتاسیم، فیبر و کربوهیدرات است. از یک موز بیش از ۱۰۰ کالری می‌توان دریافت کرد. بچه‌ها معمولا در میان میوه‌ها، موز را دوست دارند. بنابراین سعی کنید میوه‌هایی مثل موز را در برنامه غذایی‌شان قرار دهید. کره بادام زمینی هم یکی از مواد غذایی سرشار از پروتئین و فیبر است که برای افزایش وزن کودک موثر است. شما می‌توانید کره بادام زمینی را روی انواع میوه‌ها مثل موز، بیسکویت و نان تست بمالید و به کودک‌تان بدهید.

کره، روغن مایع و روغن زیتون

استفاده از روغن مایع یا کره در پخت غذاهای کودک می‌تواند به وزن‌گیری او کمک کند. برای شروع، می‌توانید چند قطره روغن داخل عدسی، فرنی یا پوره سیب زمینی کودک بریزید و کم‌کم مقدار را زیاد کنید.

روغن زیتون غنی از چربی‌های سالم است؛ بنابراین اگر می‌خواهید کودک‌تان وزن اضافه کند غذاها را با روغن زیتون بپزید. 

ماست و کشک

غذاهایی که به افزایش وزن کودک شما کمک می‌کند

لبنیات باید جایگاه ویژه‌ای در برنامه غذایی کودک داشته باشند. شیر، ماست و کشک علاوه بر این که به سلامت کودک‌تان کمک می‌کند، باعث وزن‌گیری بهتر او می‎‌شود. می‌توانید از ماست میوه‌ای، شیر پرچرب، انواع خامه یا کره استفاده کنید. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که شیر گاو به کودکان ندهید. با این حال، ماست یک ماده غذایی تخمیر شده است و می‌تواند در رژیم غذایی کودک بعد از سن ۷ یا ۸ ماهگی اضافه شود.

غلات و حبوبات

غلات و حبوبات از کالری‌ها و پروتئین‌های سالم هستند که به شما کمک می‌کنند تا وزن کودک‌تان را افزایش دهید. بنابراین با انواع و اقسام غلات و حبوبات مثل جو، ماش، پودر جوانه گندم و حبوباتی مثل عدس برای کودک سوپ بپزید.

سیب زمینی

سیب زمینی یکی منابع غنی کربوهیدرات است که به افزایش وزن کودک کمک می‌کند.

گوشت و مرغ

یک ماده غذایی بسیار مهم برای کودک، گوشت است. گوشت مرغ و ماهی و گوشت قرمز را در برنامه غذایی کودک‌تان قرار دهید. اگر کودک‌تان به سختی گوشت می‌خورد، داخل سوپ او از گوشت استفاده کنید و سوپ را میکس کنید. نکته‌ بسیار مفیدی که می‌توانید رعایت کنید این است که از گوشت‌های استخوان‌دار داخل غذای کودک‌تان استفاده کنید.

چون گوشت‌های استخوان‌دار حاوی منابع معدنی و چربی بیشتری هستند. مثل ران مرغ، قلم گوساله، ماهیچه. برای تهیه سوپ و حتی برنج هم می‌توانید از آب همین گوشت‌ها استفاده کنید.

میان‌وعده‌های مفید

کودکی که کمبود وزن دارد، باید میان‌وعده‌هایی حجیم و مقوی بخورد. این میان‌وعده‌ها می‌تواند شامل کشمش، خرما، انواع دانه‌های مغذی مثل پسته، بادام، گردو و ... یا ساندویچ کتلت و کوکو باشد.

غذای کودک ماجان

شرکت کاله با همین هدف، محصولات متنوع ماجان را برای کودکان بزرگتر از شش ماه تولید کرده است. از حریره بادام و گندم و هم‌چنین فرنی برنج، گندم، عسل و چند غله با خرما، از جمله غذاهای کمکی تولید شده‌ای هستند که نه تنها به سادگی هضم می‌شوند، بلکه می‌توانند بخش قابل توجهی از نیاز غذایی روزانه کودک را تامین کنند.

بیشتر بخوانید: ماجان غذایی کامل برای کودکان

نکته مهمی که باید رعایت کنید این است که دادن تنقلاتی مانند چیپس، پفک، آبمیوه، شیرینی به عنوان میان وعده به کودک، کاملا اشتباه است. باید این تنقلات را از کودک‌تان دور کنید چون علاوه بر این که مانع رشد کودک و کور شدن اشتهای کودک می‌شود، ضررهای دیگری هم برای او دارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید