بزرگترین پشیمانی‌هایی که به سراغ زوج‌ها می‌آید

نوشته شده در تاریخ: 1396/08/22 - 16:07

بیشتر زوج‌ها احتمالا وحشت عروسی را هنگامی که از پله‌های سالن عروسی پایین می‌آمدند حس کرده‌اند. ازدواج یکی از مهمترین تعهدات زندگی است و طبیعی است که در لحظاتی خود را در ناتوانی کامل بیابید. افت و خیز در ازدواج یک امر طبیعی ست. بعضی از زوج‌ها حتی در سال‌های اولیه دچار احساس پشیمانی می‌شوند. اما بزرگترین پشیمانی‌های رایج در بین زوجین چیست؟

نداشتن بچه

نداشتن بچه اغلب خودخواهی نامیده می‌شود. تحقیقات نشان داده از هر ۴ زنی که تصمیم به بچه‌دار نشدن می‌گیرند یکی از آن‌ها از تصمیم خود پشیمان می‌شوند. آن‌ها احساس می‌کنند که بدون داشتن یک خانواده واقعی جلو می‌روند، گاهی احساس تنهایی می‌کنند انگار که هیچکس را در دنیا ندارند و هیچ چیزی به دست نیاورده‌اند. آن‌ها فکر می‌کنند که فرزندآوری چیزی است که باید با دقت بیشتری در نظر گرفته شود و نباید در مورد آینده عجله کرد.

سفر نکردن به اندازه کافی

به خاطر حفظ رابطه‌ و جلوگیری از پشیمانی در جاده، کم و کوتاه سفر می‌کنید؟ دلایل متعددی وجود دارد که زوجین مسافرت را متوقف می‎کنند. بعضی‌ها نمی‌خواهند درآمد و امنیت مالی و شغلی را با سفر در معرض خطر قرار دهند و آن را برای فرزندان خود حفظ می‌کنند. بسیاری افراد سفرهای عجیب و غریب را مختص زمان بازنشستگی می‌پندارند. اما عمر دست خدا است، ما همیشه فکر می‌کنیم که بعد از بازنشستگی به سفرهای متعددی خواهیم رفت. اما هیچ معلوم نیست تا چه موقعی از موهبت همسر برخورداریم.

با هم ماندن به خاطر بچه‌ها

زوج‌های ناسازگار شاید تصور کنند وقتی با هم هستند بچه‌هایشان دارای حمایت خانوادگی هستند و طلاق می‌تواند باعث ویرانی کانون خانواده شود و تاثیرات زیادی بر روی زندگی کودکان بگذارد. بسیاری از پدر و مادر‌ها یک ازدواج ناموفق را فقط برای این حفظ می‌کنند که زندگی کودکانشان بی‌تغییر حفظ شود، و بیشتر آن‌ها از این تصمیم پشیمان می‌شوند. یک ازدواج ناموفق حتی با وجود کودکان هم ناموفق است زیرا آدم‌ها تغییر نمی‌کنند. گاهی جدایی باعث بهتر شدن زندگی کودکان طلاق می‌شود زیرا آن‌ها را از یک محیط پرتنش خارج می‌کند. پدر و مادر‌های ناسازگار تصور می‌کنند که با نگه داشتن خانواده در کنار هم به نفع کودکانشان عمل می‌کنند. اما خانه‌ای پر از تنش و دعوا و ناراحتی غیرقابل تحمل است.

ازدواج با فرد نامناسب

برخی افراد در حالی که درونشان به آنها می‌گوید فرار کن اما در حال راه رفتن روی فرش قرمز سالن عروسی هستند. ازدواج با فرد اشتباه بیشتر از هر چیز دیگری در زندگی پشیمانی به بار می‌آورد. گاهی اینکه دو نفر برای یکدیگر مناسب نباشند، از همان ابتدا خودش را نشان نمی‌دهد. وقت گذرانی زیاد با یکدیگر باعث شناخت بهتر می‌شود و افراد با گفتگو اعتقادات خود را بهتر بروز می‌دهند.

شاید بودن با یک نفر باعث بداخلاقی شما شود، یا مدام به شما استرس و ضعف القا کند، یا اعتماد به نفس را از شما بگیرد. در این صورت ازدواج با او تصمیم اشتباهی است و باقی ماندن در آن هم، هرچقدر طولانی‌تر شود، وضع بدتری پیش خواهد آورد.

تحقیقات نشان می‌دهند که بسیاری از زنانی که طلاق گرفته‌اند در روز عروسیشان می‌دانسته‌اند که دارند با فرد نامناسبی ازدواج می‌کنند. اما با نادیده گرفتن نگرانی‌های خود، و تسلیم شدن در برابر احساسات درونیشان، در رابطه مانده‌اند و زندگی خود را خراب کرده‌اند.

ازدواج با کسی که از اعتقاداتش حرفی نمی‌زند

شما به جز خودتان نمی‌توانید شخص دیگری را تغییر دهید. در ابتدای آشنایی و رابطه، تفاوت‌ها بیشتر آدم را جذب می‌کنند. اما در ادامه آشنایی با معیارهای طرف مقابل، اهمیت بیشتری می‌یابد. نمی‌توان گفت زوج‌هایی که با هم متفاوت هستند لزوما شادی و ارتباط خوب را از دست می‌دهند اما در کل، ازدواج با فردی که مذهب، سبک زندگی و برنامه غذاییش را با شما به اشتراک نمی‌گذارد، رابطه را خراب می‌کند. چنین افرادی بر اساس شباهت‌های سطحی شریک زندگی‌شان را انتخاب می‌کنند و به مسائل عمیق‌تر مانند ایمان، اخلاقیات، اهداف و روابط اجتماعیشان توجه ندارند و رابطه خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.

وا دادن در ازدواج

عاشق شدن یکی از بهترین حس‌های زندگی است اما کار آسانی نیست. کسانی که صبورند چیزهای خوبی به دست می‌آورند و در بسیاری از روابط همین‌ها هستند که روی موفقیت رابطه کار می‌کنند. با این حال ازدواج‌های زیادی به طلاق می‌انجامد. در بعضی از طلاق‌ها ممکن است بزرگترین دلیل آن وا دادن از ازدواج باشد.

این فقط یک اتفاق یا اختلاف نیست که ازدواج را به پایان می‌رساند حتی اگر چیزی به بزرگی خیانت باشد. معمولا عوامل و مشکلات زیادی هست که زوجین بسیاری از آنها را در مسیر رابطه نادیده گرفته‌اند و درست نکرده‌اند. ما نمی‌توانیم همسرمان را کنترل کنیم، اما می‌توانیم اقدامات خودمان را کنترل کنیم. اگر عمیقا بدانید که می‌توانستید رابطه را درست کنید ولی از کنار آن گذشتید و وا دادید، شاید در آینده دچار بزرگترین پشیمانی زندگی‌تان شوید. بنابراین تا جای ممکن، با ذهن باز و نیت مثبت برای حفظ رابطه تلاش کنید تا هرگز دچار این پشیمانی نشوید.

خیانت

بزرگترین چیزی که باعث به هم خوردن یک ازدواج می‌شود خیانت است. بسیاری از مردم با احساس پشیمانی از خیانتی که کرده‌اند زندگی می‌کنند، یا از موضوع فرار می‌کنند یا دوباره خیانت می‌کنند و یا در کل تلاش خاصی برای نگه داشتن ازدواج‌شان نمی‌کنند. بسیاری از زوجین با خیانت احساسی یا فیزیکی درگیر هستنند. ازدواج بزرگترین تعهد زندگی است. اگر یکی از طرفین آن را زیر پا بگذارد، شاید لذتی کوتاه‌مدت ببرد ولی در نهایت پشیمانی همیشگی در انتظار او خواهد بود.

دیدگاه‌ها

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در

مطلب ارزش مندی در این سایت گذاشتید. بدون سانسور و بدون لحاظ کردن بعضی چیزها واقعا حقایق را گفتید و راه و چاه را نشان دادید خصوصاً راجع به تنش ها و آینده ی آن و ادامه ی تنش. دلم می خواست سهم خودخواهی و بی منطق بودن را در این گرفتاری ها نشان می دادید. ضمن زشت دانستن خیانت، در این متن ندیدم که عنوان شود چه چیزهایی باعث می شود یکی از دو طرف برود به سمت خیانت؟

ارسال شده توسط زهرا (تایید نشده) در

فرد وفادار با بزرگترین دلایل به سمت خیانت نمی رود. درواقع فرد خیانت کار دنبال بهانه ای برای خیانت می گردد. در واقع هیچ رابطه ای کامل نیست و اینجاست که تفاوت وفادار و خیانت کار معلوم می شود. مثل دزد که برای دزدی دنبال بهانه ای مثل بی پولی می گردد. هیچ بهانه ای در دنیا دلیل خیانت نیست. در واقع فرد خائن با کوچکترین دلیلبه دنبال خیانت می رود.

ارسال شده توسط من (تایید نشده) در

کاملا با این دیدگاه موافقم.
شخصی که تو ازدواجش دچار مشکل میشه مشکلش رو با خیانت حل نمیکنه.
با راه حل منطقی و نهایتآ طلاق (که تلخه اما مجازه).

ارسال شده توسط ارش (تایید نشده) در

بیایید درصد محدودی که از نظر فکری یا جسمی به این موضوع اعتیاد پیدا کرده اند را از بررسی جدا کنیم.
در بقیه حالت ها هر ارتباط عاطفی یا جسمی که با شخص غیر از پارتنر (همسر، دوست پسر، دوست دختر) برقرار شود و عمداً بدلایل اخلاقی و عرفی از طرف مقابل مخفی نگه داشته شود یک نوع ارتباط موازی است که عمدتا از عنوان خیانت از آن نام برده می شود
درصد بسیاری از خیانت ها ناخواسته اتفاق میوفته و در تمامی موارد هر یک از زوجین نقش برابر در آن دارند. یکسو نبودن سطح فرهنگی و اجتماعی، عدم بلوغ فکری هر یک از زوجین، عدم وجود بستر امن گفتگو و نقد بی طرف در رابطه، اهداف متفاوت و خط فکری متفاوت، رشد متفاوت فردی زوجین پس از ازدواج که باعث تفاوت سطح فکری فرهنگی و فردی می شود در صورتی که ابتدا دونفر مناسب هم بودند اما در این شرایط همدیگر را از دو دنیای متفاوت می بینند. در نهایت چون دقیقا خودشان هم نمی دانند منشا ناکامی زندگیشان از کجاست کنترلی بر آن ندارند و نسبت به کمبود و ناکامی هر شخص در زندگی، ناگهان نگاهی کلامی گوش شنوایی و.. او را جذب خواهد کرد. این فرایند یکباره و با نیت خیانت انجام نمی شود.
اگر زندگیتونو دوست دارید مطالعه کنید تحلیل کنید رشد کنید و از کمک متخصصین در این زمینه بهره ببرید.

ارسال شده توسط فاطیما (تایید نشده) در

مرسی از مطالب مفیدتون
اما درمورد بچه دار شدن واقعا بنظرم مهم ترین و بزرگترین مسئولیت زن و مرده و نباید با عجله انجام بشه بلکه باید براش برنامه ریزی بشه تا آگاهی کامل برای درست تربیت کردن یه بچه رو بدست بیارن

ارسال شده توسط فرهاد (تایید نشده) در

خیلی مفیدبودولی انجام دادن وبه کاربستنش توزندگی به طورکامل وصحیح قبول کنیدکارسختیه ازخدامی خوام توفیق انجامشوبه هممون بده

ارسال شده توسط زهرا (تایید نشده) در

خوب

ارسال شده توسط رامین (تایید نشده) در

به نظر من منطق از هر دو طرف باشه در طول تمام زندگی حتی درگیری کلامی هم پیش نخواهد آمد و پشیمانی هم رخ نخواهد داد.در زندگی مشترک منطق حرف اول و آخر را می زند ولی متاسفانه در ایران فرد واقعا منطقی به اندازه تعداد انگشتان دست هم نداریم.

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در

اکثر این مطالب روانشناسی مربوط به فرهنگ و قوانین کشورهای مورد تحقیق هستند
اما در ایران مسئله متفاوت است ما مردها و قتی اقدام به ازدواج میکنیم از همان ابتدا فقط معیارهای مادی و پولی ما مورد نظر است ( به استثنائ بعضی از زنان بزرگوار که هیچ چشمداشتی به مهریه و پول شوهر ندارند که بسیار قابل احترامند ولی متاسفانه در اقلیت هستند ) شاید در ابتدا مرد به اصطلاح معمول داغ باشدو نفهمد ولی بعد از مدتی کم کم میفهمد که عشق و علاقه ای در کار نبوده اگر پدرش این اپارتمان 100 متری را به اونداده بود یا اگه این شغل خوب را نداشت این دختر و خانواده اشت محل ... هم به او نمیگذاشتند و کم کم پی بردن به این واقعیت زمینه ساز هر بزهی میشود .
تنها رسمان نگهدارنده ازدواج دوست داشتن و عشق حقیقی است نه قانون و دستور العمل
ازدواج دکان پول دراوردن و بیزینس نیست.
ازدواج یک رابطه روحی و عاطفی بین دو انسان است .
هدف از ازدواج پولدار شدن نیست .

ارسال شده توسط آوا (تایید نشده) در

من فک میکنم اون خانمایی که به خاطر پول ازدواج میکنند کم هستند، بیشتر خانم ها دنبال ارامش و یک رابطه ی عاطفی پایدار هستند که فقط توی ایران با ازدواج محقق میشه، شاید خیلی از شکست ها هم به خاطر همینه که وقتی یه خانم ازدواج میکنه نیازهای عاطفیش براورده نمیشه، و بعضی خانم ها واسه رفع خلا عاطفی درخواست مهریه کنن تا به قولی تلافی کرده باشن، البته مهریه حق یک خانمه که هر مردی باید اینو بدونه و بدون اینکه خانمی بخواد درخواست مهریه کنه خودش پرداخت کنه. مشکل ایرانیا اینه که هنوز یاد نگرفتن وطایفشون چیه، تعهد و مسولیت یعنی چی و چطوری یک رابطه ی عاطفی سالم برقرار کنن. همه ی اینها نیاز به اموزش داره، این اموزش ها باید داده بشن و نسل به نسل متتقل بشن.

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در

ریشه تمامی مشکلاتی که گفته شد در عدم شناخت درست و منطقی دختروپسر از وضعیت روحی واخلاقی خودشان درقبل از ازدواج و مخصوصاً در هنگام ازدواج از یکدیگر است.عدم شناخت واقعی منجر به فکروخیال,تردیدوشک,ترس,اضطراب,سردی روابط,مشاجره وبهانه گیری,دلسردی,مقایسه,احتمالاً زدوخورد,دخالتهای وتحریکهای بیجای اطرفیان,پشیمانی و نهایتاً....می گردد.متأسفانه مایه شرمندگی و سرافکندگی است که در جامعه اسلامی برای داشتن روابط آزادوخلاف اخلاق و شرع دختروپسر,خانواده ها چندان حساسیت وکنترلی روی فرزندانشان ندارند ولی برای انجام امرمقدس و سنت پیغمبر(ازدواج),پسر ودختر را به اشدّ دستورات و سلیقه هاوطرزتفکرات پوچ وغلط محدود میکنندواجازه نمیدهنددختروپسرچندماهی برای شناخت بیشتر یکدیگرباهم رفت وآمدداشته باشندوبهانه آبروجلوی در و همسایه و فامیل را میکنند!خوب نتیجه اش هم همین میشود که الان می بینیم.مابرخلاف حدیث اما کاظم((ع))(خیرالامور اوسطها)همیشه در همه امور دچارافراط و تفریط هستیم.

ارسال شده توسط عع (تایید نشده) در

مطالب عالی بود.به نظرمن منطق ودوری ازخودخواهی هم بسیارمهم است اگرطرفین اهل منطق باشندوخودخواهی راکناربگذارندزندگی شیرین میشود

ارسال شده توسط دخترام زندگیم (تایید نشده) در

خیانت تو ازدواج شاید یک بار قابل بخشش باشه اما باتکرارش که اغلب در کنار دروغه غیر قابل بخشش ،متاسفانه بیشتر طلاقها هم بر میگرده به این مورد امیدوارم در اینده دولت بتونه سیاست برنامه داری در این مورد داشته باشه و باپشتکار این عمل زشت جامعه رو ریشه کن کنن،هر چند می ترسم مثل طرحهای گذشته شون بشه.خدایا هیچ زندگی مثل زندگی من به دلیل خیانت و دروغ از هم پاشیده نشه و دخترها بی پدر نشن

ارسال شده توسط آوا (تایید نشده) در

افرادی که خیانت میکنند، افرادی هستند که ضعف دارند و نمیتوانند مشکلات رو با منطق حل کنند، پرورش افراد متعهد و سالم از دوران بچکی شروع میشه

ارسال شده توسط دخترام زندگیم (تایید نشده) در

خیانت تو ازدواج شاید یک بار قابل بخشش باشه اما باتکرارش که اغلب در کنار دروغه غیر قابل بخشش ،متاسفانه بیشتر طلاقها هم بر میگرده به این مورد امیدوارم در اینده دولت بتونه سیاست برنامه داری در این مورد داشته باشه و باپشتکار این عمل زشت جامعه رو ریشه کن کنن،هر چند می ترسم مثل طرحهای گذشته شون بشه.خدایا هیچ زندگی مثل زندگی من به دلیل خیانت و دروغ از هم پاشیده نشه و دخترهات بی پدر نشن

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در

دلم ميسوزه وقتي همه مادي گرايي ها رو گردن خانمها ميگذارند در حاليكه عملاً خود اقايون با بي توجهي به حقوق مادي خانمها با إيجاد ترس از مشكلات در آينده أين مسئله رو به وجود اورده اند من كه تا حالا نديدم مردي با دل و روي خوش حد اقل بخشي إز مهريه همسرش رو بده

ارسال شده توسط م ج (تایید نشده) در

بنظر من با وجود اینهمه زرق و برقها و مخارج سنگین زندگی،از خانه گرفته تا ماشین و مبلمان و دیگر ملزومات زندگی امروزه و در نهایت مهریه های آنچنانی که حداقل معادل ده پونزده سال کار و تلاشه ،توقع پرداخت مهریه از سوی مردان تقریبا توقع نابجا و غیر منطقی هست

ارسال شده توسط آوا (تایید نشده) در

دقیقا، مهریه حق یک خانمه، و آقایان با پرداخت نکردن حق خانمشون اونو مادی گرا میبینن، در صورتی کخ این حق به گردن آقایان هست و باید پرداختش کنند.

ارسال شده توسط محمد (تایید نشده) در

من خودم اعتقاد دارم مهریه مال زنه و باید بهش داد ولی زن من موقع جدا شدن تمام زنگی من و برد (ماشینی که برای بهتر شدن زنگی منون من بنامش کردن ، تمام طلا های زمان عقد و عروسی رو جمع کردحتی حلقه ازدواجم ، بعدشم اقدام کرده برای مهریه و نفقه حالا شما چی دارید میگید ........

ارسال شده توسط شادی (تایید نشده) در

اصلا مطالبتون جالب نبود بعضی از خانمها دنبال اینن که زندگی رو بدون هیچ بهانه ای از هم بپاشونن

افزودن دیدگاه جدید