معرفی مکان های دیدنی تهران (قسمت اول)

مکان های دیدنی تهران
نوشته شده در تاریخ: 1396/12/21 - 17:27

در عید نوروز خیلی از ساکنین تهران تصمیم می‌گیرند به جای رفتن به مسافرت از خلوت بودن شهر استفاده کنند و به مکان های دیدنی تهران که در روزهای عادی و پرمشغله به دلیل ترافیک و کمبود وقت نمی‌توانند از آن‌ها بازدید کنند سر بزنند. برخلاف تصور عموم از مکان های دیدنی تهران بسیار زیاد است فقط کافی است کمی حوصله داشته باشید و این مطلب را تا انتها بخوانید تا با جاهایی که در طی ایام نوروز می‌توانید به آن‌ها سر بزنید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید را به شما معرفی کنیم.

معرفی مکان های دیدنی تهران

۱. موزه مقدم از مکان های دیدنی تهران

 موزه مقدم از مکان های دیدنی تهران

اولین جایی که من به شما پیشنهاد می‌کنم که در این ایام به آن سر بزنید باغ موزه مقدم است که علاوه بر یک فضای تاریخی و زیبا یک حیاط دارد که در آن می‌توانید کاملا حال و هوای بهار را در آن لمس کنید. این موزه در خیابان امام خمینی تهران بعد از خیابان شیخ هادی قرار دارد. این موزه محل زندگی محمد تقی خان احتساب الملک بود. او از صاحب منصبان دربار قاجاریان بود. بعدها این خانه در اختیار محسن مقدم قرار گرفت که از اساتید باستان شناسی دانشگاه تهران بود و او به همراه همسر فرانسوی خود در خانه پدریش ساکن می‌شود. محسن و همسرش سلما ازا کارکنان کتابخانه و موزه ملی ایران بودند و در کنار فعالیت‌های علمی خود آثار و اشیا فراوانی را با هدف حفظ میراث فرهنگی و تاریخی در ایران گرداوری کردند. بسیاری از آثار ارزشمند جمع‌آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و ... را با الهام از فضاهای سنتی تاریخی به طرز چشمگیری در تمام این عمارت قدیمی نصب کرده است. خانه احتساب الملک یکی از یادگارهای تهران قدیم است که حالا به موزه تبدیل شده است.

۲. موزه سینما

موزه سینما

یکی دیگر از مکان های دیدنی تهران موزه سینما است. موزه سینما  از آن سری جاهایی است که یک بار رفتن به آن کم است و بارها و بارها می‌توان به آن‌جا رفت و هر بار بیش از دفعه قبل از آن لذت برد. بنای موزه سینما نیز از عمارت‌های دوران قاجار بوده که در سال 1381 به موزه سینما تبدیل شد و اولین مدیر آن پدر سینمای ایران عزت اله انتظامی بود که تندیس ایشان نیز در این مجموعه قرار دارد. این موزه به باغ فردوس معروف است و در خیابان ولیعصر قرار دارد. با ورود به این موزه و تالارهای مختلف آن در هر لحظه از چیزی که می‌بینید و اتفاقاتی که میفتد هیجانی خواهید شد و از آن لذت خواهید برد. در حیاط این موزه کافه است و می‌توانید بعد از گشت و گذار در موزه به آن سر بزنید و چیزی میل کنید و یا خود را به دیدن فیلمی در سینمای این عمارت دعوت کنید. می‌تویند با رفتن به این لینک به صورت مجازی در این موزه یک چرخ بزنید.

۳. کاخ گلستان

کاخ گلستان

یکی دیگر از مکان های دیدنی تهران کاخ گلستان یکی از بناهای قدیمی و مکان های دیدنی تهران است که از زمان صفویه وجود داشته و در دوران زندیه نیز با ساخته شدن دیوانخانه دچار تغییرات اساسی شده است اما اهمیت واقعی و اصلی آن به دوران آقا محمد خان قاجار باز می‌گردد. این کاخ در خیابان ۱۵ خرداد قرار گرفته است و بسیار دیدنی است. کاخ گلستان در دوم تیز ماه ۱۳۹۲ در اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید. در تخت مرمر موجود در این کاخ مراسم تاج‌گذاری احمد شاه و دیگر شاهان قاجار برگزار شده است و شمس‌العماره شاخص‌ترین بنای این کاخ است.

۴. پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه زیباترین پارک سنگی تهران است و طراحی این پارک را کامران دیبا که از معماران برجسته ایران است بر عهده داشته و آن را بسیار زیبا طراحی کرده است. این پارک از سمت شمال به کوه کلک چال می‌رسد و در ابتدای مسیر پناهگاه کلک چال قرار دارد به همین دلیل دارای آب و هوای نسبتا خنک‌تری از دیگر قسمت‌های شهر است. در ایام نوروز به همراه خانواده و دوستانتان برای پیک نیک به این پارک بروید و از فضا و آب و هوای آن لذت ببرید. در این پارک رستوران و آمفی تئاتر نیز قرار دارد.

۵. بوستان باغ ایرانی

بوستان باغ ایرانی

این باغ بر اساس الگوی باغ‌های پر از درخت و گل ایرانی طراحی شده است و ساختار هندسی دارد و یک کوشک در میان آن قرار دارد و به همین دلیل به آن باغ ایرانی می‌گویند. در باغ‌های ایرانی در مسیر عبور جوی آب قرار دارد. این باغ در ده ونک قرار دارد و بسیار خوش آب و هوا و پر از گل و درخت است و بهشتی است برای خانواده‌های ایرانی که می‌توانند به آن سر بزنند و نهایت لذت را از این فضا ببرند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید