۴ کیفیت یک خواب شبانه خوب، طبق پژوهش‌های متعدد

خواب شبانه خوب
نوشته شده در تاریخ: 1396/03/31 - 18:40

وقتی بحث سالم زیستن در میان باشد، همه می‌دانیم که «یک خواب شبانه خوب» هم‌رتبه «یک رژیم غذایی متعادل» و «ورزش پیوسته» در بالای فهرست قرار می‌گیرد. اما دقیقا مفهوم «یک خواب شبانه خوب» چیست؟ قبلا مفهوم پزشکی برای آن وجود نداشته تا سال ۲۰۱۷ که انجمن ملی خواب (NSF) امریکا توصیه‌های خود در این باره را در مجله سلامت خواب منتشر کرد.

همه ما با خواب بد آشنا هستیم: آدم خروپف می‌کند، از این پهلو به آن پهلو می‌چرخد، شاید حتی وسط خواب به سراغ یخچال هم برود. اما چیزی که بر یک خواب شبانه برچسب خوب می‌زند، بر همه پوشیده بود تا اینکه NSF گروهی از متخصصین را جمع کرد و آنها نزدیک به ۳۰۰ پژوهش را مرور کردند و یافته‌های خود را به بحث گذاشتند. در نهایت هم برای ثبت معیارهای خوابِ خوب رای‌گیری کردند.

انسان‌ها در طول هستی خوابیده‌اند و به نظر می‌رسد در آینده هم همین‌طور زندگی کنند. پس چرا در این مقطع از تاریخ معیارهای یک خواب خوب اعلام شده‌اند؟

واضح‌ترین دلیل این است که با گسترش استفاده از تلفن‌های هوشمند و گجت‌های پوشیدنی، به جایی رسیده‌ایم که بخش زیادی از جمعیت قادر به اندازه‌گیری کیفیت خواب خود، از جمله مدت آن، میزان سکون بدن، و حتی از خواب پریدن‌ها شده‌اند. به همین دلیل، پژوهشگران حالا می‌خواهند راهی برای تفسیر داده‌های مربوط به خواب در اختیار مردم قرار دهند تا بتوان بین خواب خوب و بد تفکیک قائل شد.

۴ کیفیت یک خواب خوب

بدون کش آوردن مقدمه، کیفیت‌هایی را که از این پژوهش گروهی به دست آمده‌اند با شما در میان می‌گذاریم. یک خواب شبانه خوب این‌گونه است:

  1. فرو رفتن به خواب خوب کمتر از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.
  2. فرد حداکثر یک بار از خواب می‌پرد.
  3. فرد در صورت از خواب پریدن، بیش از ۲۰ دقیقه بیدار نمی‌ماند.
  4. فرد حداقل ۸۵ درصد از زمان حضور در تخت را در خواب است.

 اگر وضعیت خواب‌تان بد است و نمی‌توانید آن را به وضع عادی برگردانید، راه‌های مناسبی برای خوب خوابیدن وجود دارند. شما مجبور نیستید هر شب در عذاب باشید. در مطالب بعدی راه‌هایی عملی برای خواب بهتر به شما ارائه خواهیم کرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید